28 października 2024 roku klasa trzecia wraz z wychowawcą panią Bożeną Dworecką oraz klasa druga z wychowawcą panią Moniką Ejsmont Pełtak wzięły udział w szkolnej akcji pod hasłem: Pamiętamy. Nad jej prawidłowym przebiegiem czuwała pani Marta Mróz - opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
Celem tej akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W dniu 28 października klasy druga i trzecia wraz z opiekunkami udały się autokarem do lokalnych miejsc pamięci. Najpierw odwiedziliśmy miejscowość Gąsewo, gdzie zapaliliśmy znicze na grobie i uczciliśmy pamięć żołnierzy NSZ, NZW i AK zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich i stalinowskich w latach1941-1956. Odwiedziliśmy też Pomnik Bohaterów Poległych w Walce o Niepodległość. Następnie odwiedziliśmy miejscowość Biedrzyce Koziegłowy. Tam przed dużym głazem symbolizującym tragiczne miejsce, zapaliliśmy znicze i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć 14 – tu zamordowanych Polaków i Żydów.
W miejscowości Batogowo zatrzymaliśmy się przy marmurowej płycie z napisem: "Miejsce uświęcone męczeńska krwią Polaków IX 1939 r. Tu Hitlerowcy rozstrzelali 39 Polaków z okolicznych wsi.”
W tym miejscu także chwilą milczenia uczciliśmy pamięć pomordowanych, zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się do miejscowości Glinki Stare. Tam na terenie parku folwarcznego ustawiony jest symboliczny kopiec - mogiła z figurą Matki Boskiej i tablicą z napisem: „Oddali życie, aby Polska była Polską, 9 –ciu nieznanym żołnierzom Powstania Listopadowego tu spoczywającym, czciciele Matki Bożej w Glinkach Starych”.
To wyjątkowe miejsce stanowi ważne świadectwo walk o niepodległość Polski w czasie 123 – letniej niewoli. Tutaj także oddaliśmy hołd poległym i zapaliliśmy znicze.
Po naszej „lekcji patriotyzmu”, udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.